Skip to content

Podgora i szczyt Sveti Jure

Posted in Chorwacja, Ciekawe drogi motocyklowe, Parki narodowe i rezerwaty, and Praktycznie

Po zwiedzeniu Parku Narodowego Jezior Plitwickich ruszyliśmy na południe, by troszkę pobyczyć się na wybrzeżu i odpocząć od siodeł. Po drodze zwiedziliśmy bardzo urokliwą, acz niewielką starówkę w Trogirze, wstąpiliśmy też do Splitu, by ostatecznie zmęczeniu upałem i intensywnym przenocować w wietrznej Krvavicy.

trogir kolaz
Starówka w Trogirze, wpisana na listę Zabytków Kultury UNESCO

Stamtąd nie ruszyliśmy się za daleko, bo aż do Podgory, gdzie przycupnęliśmy na chwilę by nacieszyć się słońcem i poznać Riwierę Makarską. Część dni upłynęła nam na słodkim nieróbstwie, jednak ustaliliśmy także dalszą trasę i pozwiedzaliśmy miasteczko i okolice. Wjechaliśmy motocyklem na najwyżej położoną drogę w Chorwacji i tym samym zdobyliśmy drugi pod względem wysokości szczyt w kraju – Sveti Jure mierzący 1762 m.n.p.m.

IMGP9815

IMGP9797

IMGP9871
Widok na riwierę Makarską: Podgorę i Tucepi

Park przyrody Biokovo i szczyt Sveti Jure

Biokovo to największy i najwyższy masyw górski w Dalmacji. Od strony morza wznosi się jako strome, wapienne skały, oddzielone od nadmorskich miejscowości wąskim pasem zieleni porośniętym gajami oliwnymi. Jego zwieńczenie stanowi szczyt Sveti Jure (1762 m.n.p.m.), którego nazwa nawiązuje do starej kaplicy świętego Jerzego położonej na szczycie góry. Oglądaliśmy go plażując, czy jedząc śniadanie, i choć wyglądał niedostępnie postanowiliśmy go zdobyć! Znajduje się na terenie parku przyrodniczego, gdzie po zmyłce nawigacyjnej i objechaniu bardzo wąskimi i stromymi uliczkami pobliskich wsi, wreszcie dotarliśmy.

IMGP9833

IMGP9804

Przy wjeździe do parku należy zapłacić 50 kun za wejście od osoby, miły pan pokiwa, życzy powodzenia i można ruszać pod górę. Sama droga liczy 23 kilometry i według strażnika powinna zająć godzinę (ograniczenie prędkości do 30 km/h). Jako, że było rano i mały ruch pokonaliśmy ją w trzy kwadranse. Nawierzchnia jest betonowa, gdyż na górze znajduje się antena nadawcza i by móc ją postawić wybudowano drogę dla ciężarówek. Początkowo trasa wiedzie spokojnie przez piniowe lasy, by z czasem zmienić się w węższą i pełną ciasnych zakrętów, otoczoną karłowatymi zaroślami stromą ścieżkę. Ekscytacji krętej trasie, dodają skalne zbocza z jednej strony drogi, oraz przerdzewiałe barierki, z przepaścią w dole, z drugiej. Mijanie się nie należy do najłatwiejszych, choć na motocyklu idzie sprawnie. Zewsząd roztaczają się malownicze widoki, to na górskie szczyty, to na wybrzeże. Mijamy stado dzikich koni i kilkoro rowerzystów pedałujących wytrwale.

IMGP9861

IMGP9900

IMGP9836

IMGP9842

IMGP9893
Konie się na nas wypięły 😉

Zmierzając na szczyt mija się także resztki domów pasterskich, zagrody z osiołkami oraz restaurację (jest tu też toaleta, na szczycie nie ma), oraz kilka punktów widokowych, z przepięknym widokiem na najbliższe miasta i wyspy m.in. Brac, Hvar, Korculę. Podobno, przy dobrej widoczności można dostrzec włoskie szczyty po drugiej stronie Adriatyku, jednak nam nie było to dane.

IMGP9887

IMGP9876
Widok na Brac

Na szczycie chłodził nas przyjemny wiaterek. Tu mała ciekawostka – różnica temperatur pomiędzy nadmorskimi miejscowościami riwiery (np. Makarską), a szczytem, wynosi kilkanaście stopni, choć oddalone są one w linii prostej o zaledwie trzy kilometry. Obeszliśmy go dookoła, znajduje się tam malutki kościółek z mozaiką św. Jerzego zabijającego smoka. Zjazd w dół poszedł szybko i sprawnie. Niezdecydowanym bardzo polecamy zdobycie szczytu – emocje przy wjeździe gwarantowane! A przecudowne widoki są wisienką na torcie 🙂

IMGP9822

Przydatne informacje:

  • Koszt wstępu za osobę to 50 kun
  • Warto przyjechać do parku z rana, jest mniejszy ruch i można pobyć na szczycie i w punktach widokowych samemu
trasa sv jure
Nasza trasa z Podgory, zabłądzenie do okolicznych wiosek, wjazd na Sveti Jure i powrót przez Makarską.

IMGP9792

IMGP9816

IMGP9827
Szlak dla pieszych

IMGP9848

IMGP9798

IMGP9812

IMGP9889

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *